Жіноче здоров’я треба тримати на постійному контролі – стверджують спеціалісти. Про те, як сучасні засоби діагностики та профілактики допомагають вберегтися від небезпечних захворювань, читайте в інтерв’ю з акушеркою-гінекологинею ДЦ «МеДіС» Тетяною Гресько.


– Які найчастіші захворювання зустрічаються сьогодні серед жінок? З чим до Вас найчастіше звертаються?

– На першому місці у структурі гінекологічних захворювань знаходяться запальні захворювання жіночих статевих органів. Після цього йдуть порушення менструальних функцій, пухлинні процеси, міоми матки, кісти яєчників. Дуже часто зараз зустрічаються захворювання шийки матки, вони «помолоділи»: дисплазії, ерозії, запальні захворювання. Дуже актуальним було і залишається питання хронічного тазового болю, що є першою ознакою якогось серйозного захворювання. І найчастіше це ті хвороби, з приводу яких пацієнти звертаються за консультацією.

– Як часто треба звертатись на консультацію до гінеколога?

– Відвідувати гінеколога кожній жінці, після трьох років від початку статевого життя, потрібно щорічно. Консультація гінеколога повинна включати в себе огляд на кріслі, забір мазків, УЗ-діагностику, а також – проведення кольпоскопії, що є дуже важливим у діагностиці фонових та передракових захворювань шийки матки, тобто є важливим моментом для попередження раку шийки матки.

– Часто жінки кажуть – мене нічого не турбує, чому я маю ходити до гінеколога?

– Я вам скажу таку річ – дуже багато захворювань ніяк не проявляють себе, тож жінка вважає, що вона є здоровою. Але, щоб вважати себе здоровою – потрібно мати на це відповідну підставу. Тобто, жінка повинна відвідати лікаря, зробити відповідні аналізи та інші додаткові методи обстеження, а вже тоді можна сказати, що так, ви – здорові, приходьте в плановому порядку. А якщо виявляється, що жінка має проблеми, тоді ми вже вирішуємо цю проблему: назначаємо план необхідних обстежень, інструментальних та лабораторних, і, на підставі результатів, а також скарг пацієнта та анамнезу, встановлюється остаточний діагноз, призначається план лікування, щоб жінка почувалась здоровою та приходила лише на профілактичні огляди.

– А чи можна взяти якісь дослідження вже готові із собою на прийом до гінеколога, щоб зекономити час?

– Звичайно. Ви можете взяти з собою, якщо це дослідження, отримані в результаті попередніх візитів до лікарів. Але було б добре, щоб усі дослідження та обстеження були прицільно призначені лікуючим лікарем на підставі ваших скарг, на підставі того, що він побачив під час огляду. У лікаря інше мислення, ніж у пацієнта, лікар для того і вчився, щоб надавати кваліфіковану допомогу. Коли пацієнт приходить до лікаря, він має довіритись, лише тоді буде результат.

– Ви сказали, рак шийки матки «помолодшав». Як можна застерегти молодих дівчат, щоб уникнути цього захворювання?

– Насамперед, жінка має себе любити. А любити, значить – слідкувати за своїм здоров’ям, періодично проходити профілактичні огляди. Дівчина, молода жінка, яка вже має інтимні стосунки, якщо її нічого очевидно не турбує, може вперше прийти до гінеколога через три роки після початку статевого життя. Але, зазвичай, наші молоді жінки є свідомі і вони набагато раніше приходять на консультації. Також з метою застереження в нашій державі є скринінгова програма передракових станів, в тому числі раку шийки матки та раку молочної залози. Але кожна вікова категорія має свої вимоги. Якщо взяти, наприклад, вікову категорію 20-29 років, то в програму входить щорічний огляд гінеколога з цитологічним дослідженням шийки матки, і якщо цей мазочок в нормі, тоді це проводиться раз на три роки. Також обов’язковим є клінічне обстеження молочних залоз та УЗД. Якщо це вікова категорія від 30 до 39 років, то програма в себе включає відвідування гінеколога щорічно, скринінг проводиться з приводу профілактики раку шийки матки раз на 5 років при умові, якщо в жінки нема скарг або патологій. Скринінг включає в себе ПАПП-тест на основі рідинної цитології та папіломовірусну інфекцію, яка є причиною виникнення раку шийки матки. Якщо це є категорія жінок у віці 40-49 років – так само скринінг раз на 5 років включає в себе рідинну цитологію (ПАПП-тест), папіломовірусну інфекцію та клінічне обстеження молочних залоз. І тут є ще один такий важливий нюанс – мамографія, профілактика раку молочної залози. Вона поводиться раз на два роки, якщо у жінки нічого поганого не виявляється. Це надзвичайно важливо, бо дуже часто рак молочної залози зустрічаємо в молодих жінок. І коли він себе проявляє, це вже така стадія, яка дуже важко піддається лікуванню.


Тому, якщо жінка себе любить, вона повинна дотримуватись профілактичної програми. Якщо це є категорія від 50 до 60 років, так само потрібно щорічно приходити на консультацію, обстеження молочних залоз, УЗД, цитологічне дослідження плюс папіломавірус. Після 60-ти років – це вже обстеження по потребі, яке призначається сімейним лікарем або гінекологом, якщо у пацієнтки є якісь скарги.

– Які є нові тенденції у підходах до лікування жіночих захворювань? Можливо є нові протоколи лікування?

– Як Ви знаєте, зараз відбувається реформа в нашій медицині. Вона вже відбулась на первинному рівні – пацієнти уклали декларації, отримують доступ до обстежень. Ми працюємо ближче до європейських стандартів, беремо участь в міжнародних конференціях та семінарах, на яких отримуємо новий досвід та втілюємо його тут. Адже якісна робота лікаря-гінеколога – це здоров’я нації.

У нас в ДЦ «МеДіС» є дуже багато пропозицій щодо профілактичного огляду для жінок, наприклад пакет «Здоров’я жінки», «Профілактика раку шийки матки», оглядів профілактичних, які включають в себе УЗ-дослідження органів малого тазу, кольпоскопію. Це дуже допомагає нам вчасно виявити якийсь стан, який попередить захворювання. Профілактичні огляди – це запорука здоров’я жінки у майбутньому. Це настання вагітності, виношування та народження здорової дитини.


– Щоб б Ви порадили нашим жінкам?

– Передусім – позитивного мислення. Завжди треба жити вірою у краще. Я хочу попросити наших жінок, щоб вони любили себе, вели здоровий спосіб життя, не зловживали шкідливими звичками – хто їх має, раджу якнайшвидше позбутися. Також, велике значення має сексуальна поведінка, яка є важливим чинником виникнення різних захворювань жіночої сфери. Раджу займатися спортом, народжувати багато здорових дітей, застерігатись від небажаної та непланованої вагітності, оскільки аборти – це негативний вплив на стан здоров’я жінки, особливо, перший аборт, що дуже часто призводить до непліддя у майбутньому.

І я хочу сказати, що жінкою треба бути у будь-якому віці, дбати про себе, любити себе, створювати навколо себе атмосферу любові, гармонії, а вік – це багаж мудрості та досвіду, а не втоми та хворіб. Я хочу побажати, щоб кожна жінка себе любила, вчасно проходила профілактичні огляди і була щасливою!

ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here