У Львові 15-16 листопада інтервенційні кардіологи з Сілезійського центру хвороб серця (Польща) і львівські фахівці Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги спільно прооперували 7 пацієнтів з важкими вадами серцевих судин. Одна така операція коштує 25-100 тис. грн, але для львівських пацієнтів вони були безкоштовними.

Перед приїздом колег з Польщі львівські кардіологи відібрали семеро пацієнтів зі Львова з важкими ураженнями судин серця (інфаркт міокарда, важкі форми стенокардії, ішемічна хвороба тощо), яким конче потрібно було провести стентування, але вони не мали коштів, аби їх придбати. Держава наразі забезпечує стентами лише хворих, в яких стався гострий інфаркт міокарда. Всі інші хворі, котрі потребують такої допомоги, мусять купувати їх за власний рахунок або шукати спонсорів.

До цього переліку увійшов і львів’янин, якому після інфаркту вдалося назбирати гроші на два стенти, які йому поставили. Але за якийсь час у чоловіка виникла проблема в іншій судині, яка могла спровокувати другий інфаркт. На третій стент хворий назбирати грошей вже не міг, тож чекав приїзду польських кардіологів.

Кардіологам з Сілезійського центру вдалося знайти у Польщі спонсора, який закупив всі розхідні матеріали, стенти для таких операцій на суму понад 300 тис. грн, тож для львівських пацієнтів ці операції були безкоштовними. Стан судин у деяких пацієнтів був такий, що кардіологам довелося ставити відразу два стенти.


Завідувач відділення Віктор Сало розповідає про одну зі складних операцій на судинах серця

Такі операції, як повідомив ZAXID.NET завідувач відділення інтервенційної радіології Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги Віктор Сало, проводяться під місцевим знечуленням. До серця хворого кардіологи дістаються через невеликий розріз, як правило, променевої артерії на руці (хоч можна і через стегнову артерію на нозі) й у місці ураження чи звуження судини ставлять спеціальний стент, який допомагає відновити кровотік по судинах, а це сприяє швидшому одужанню хворого. За ходом операції і кардіологи, і сам пацієнт спостерігають на моніторі.

Операції, які інтервенційні кардіологи Львова Віктор Сало, Дмитро Беш і Юрій Мелень проводили спільно з польськими колегами, тривали в часі від 30 хвилин до 2 годин. Складні ураження судин вимагали більше часу, але нині всі пацієнти ходять, прислухаються до себе і з полегшенням зітхають.

«Я у житті дуже рухлива, непосидюча, але останнім часом при найменшому навантаженні, навіть при ходьбі, у серці виникав гострий біль, мусила зупинятися. Обстеження показало, що у мене серйозне звуження судини, яке треба негайно прооперувати. Учора мене оперував кардіолог Дмитро Беш і польські лікарі. Нині почуваюся чудово, вперше вночі мене не боліло серце. Уже хочу додому, братися до роботи. Я дуже вдячна лікарям і Богу за можливість почуватися здоровою», – розповіла ZAXID.NET львів’янка Валентина Бокало.

У клініках Європи пацієнтів після таких операцій через кілька годин відпускають додому, у Львові їх випишуть через три дні.

Співпраця між львівськими кардіологами і польськими колегами з Сілезійським центром хвороб серця триває вже рік, повідомила ZAXID.NET Наталія Іжицька, доцент Львівського національного медуніверситету, лікар-кардіолог, координатор українсько-польського проекту. За цей час 30 кардіологів Львівщини стажувалися у цьому центрі, і вперше колеги з Польщі приїхали до Львова, аби обмінятися з львівськими кардіологами досвідом лікування серцевих недуг.

«Найбільше досягнення польських колег, так це те, що їм вдається рятувати до 95% пацієнтів з гострим інфарктом міокарда. Польща увійшла в трійку країн Європи (поряд з Німеччиною і Швейцарією), де питання порятунку хворих з таким діагнозом відпрацьовано дуже добре. У них пацієнти з гострим інфарктом міокарда звертаються по медичну допомогу у перші години, тому їх швидко виписують з клінік з хорошими показниками. У нас цей відсоток значно скромніший, бо пацієнти ігнорують біль за грудиною, сподіваються, що він минеться, і втрачають час для свого порятунку», – каже завідувач Віктор Сало.


Кардіолог Дмитро Беш спілкуєтьсязі своєю пацієнткою Валентиною Бокало

За словами Віктора Сала, не завжди і кардіологи вчасно скеровують пацієнтів у відділення інтервенційної радіології. Серед тих семи пацієнтів, яких прооперували 15-16 листопада, були й такі, які тиждень за порадою місцевих кардіологів вживали ліки, хоча їх мали відразу ж скерувати у відповідні відділення.

«Тому для кардіологів проводимо конференції з залученням кращих фахівців Європи, аби донести до них важливість вчасно відреагувати на скарги пацієнта і скерувати його до відповідних фахівців. А в інформуванні пацієнтів нам мали б допомогти ЗМІ», – каже Віктор Сало.

Медики попереджають: якщо виник гострий біль за грудиною, який віддає в руку, горло, шию, щелепу, вухо, між лопатками, і який не минає протягом 10-15 хвилин – це сигнал про те, що треба негайно викликати «швидку». Якщо хворого прооперують у перші години після інфаркту, він згодом і не відчуватиме, що переніс інфаркт. Такі хворі швидко повертаються до нормального життя. Найпізніший термін звертання – до 12 годин.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here