Українці готові ліквідувати систему, яка змушує пацієнтів давати хабарі

Майже три чверті українців (73%) підтримують розповсюджену за кордоном систему, коли громадяни офіційно сплачують частину витрат за отриману медичну допомогу. Про це свідчать дані свіжого опитування соціологічної групи «Рейтинг», опубліковані 28 серпня.

При цьому серед тих, хто підтримує запровадження подібної системи, 43% готові оплатити до 10% витрат на лікування, 14% – до 20%, 17% – не більше 30%, 9% – не більше 50%. Взагалі не готові оплачувати частину витрат на лікування 9%, ще 8% – не визначились.Водночас три чверті (78%) опитаних підтримали б таку систему розподілу витрат на лікування між державою та пацієнтом, якби вона захищала від необхідності давати хабарі лікарям.

Більше половини опитаних респондентів (56%) заявили, що у них не вимагали хабара за лікування або медичні послуги протягом останніх 12 місяців. Водночас, 20% вказали на наявність фактів корупції, ще 22% – не відвідували лікарів протягом цього періоду. Найбільше тих, хто заявив про вимагання хабара лікарями на Півдні (25%), найменше на Сході – 14%.


Дослідили соціологи також ставлення населення до моделі фінансування медицини. Як повідомляється, половина опитаних (53%) переконані, що державні видатки на медицину повинні формуватися за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» (найбільше цю гіпотезу підтримують на Заході), тоді як 20% думають, що державні видатки на медицину повинні формуватися, виходячи із кількості державних медичних закладів та кількості лікарняних ліжок у них (найбільше на Сході); 11% не підтримали жоден з механізмів, 16% – не визначились з відповіддю.


В абсолютної більшості опитаних (93%) відсутня приватна медична страховка, відповідно мають її лише 7%. Соціологи зазначають, що навіть серед респондентів з більш-менш високими доходами (більше 5 тис. грн.) тих, хто має медичну страховку – лише 11%. При цьому більше половини респондентів зазначають, що навіть за наявності медичної страховки відвідували б лікарів так само як зазвичай. Третина стверджують, що робили б це частіше, 6% – навпаки, рідше.Зросла кількість тих, хто стверджує, що лікування для них і їхньої родини обходиться дуже дорого: з 39% у жовтні минулого року до 61%. Таку занепокоєність висловлюють більше у Центрі та на Півдні, старші люди та ті, що мають низькі доходи і не мають приватної страховки. Лише 13% респондентів відзначили, що лікування є для них більш-менш доступним за вартістю. Навіть половина тих, хто має медичну страховку, також заявили, що лікування їм обходиться дуже дорого.

Абсолютна більшість опитаних (97%) підтримують ініціативу про те, що медична допомога повинна надаватися всім особам незалежно від їхнього матеріального стану.

За результатами опитування, 47% опитаних зазначили, що за останні два роки загальна якість державних медичних послуг для країни погіршилася. Лише 10% побачили покращення. Третина (34%) вважають, що у рівні якості державних медичних послуг нічого не змінилося, 9% не змогли відповісти.


Опитування (повні результати) соціологічної групи «Рейтинг» було проведено 26 липня – 2 серпня 2017 року серед 1200 осіб. Помилка репрезентативності дослідження не більше 2,8%.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here