Основний спротив реформі Супрун очікує від «десятків головних лікарів»

Екс-міністерка охорони здоров’я України Уляна Супрун звернулася до чинного очільника МОЗ Максима Степанова із застереженням, що на обіцяне ним підвищення зарплат медикам на 50% вже у липні у бюджеті не знайдеться грошей. Також вона попередила про негативні наслідки згортання реформи охорони здоров’я і запропонувала шлях для уникнення цього. Про це Супрун написала на своїй сторінці у Facebook.

За словами Степанова, для підвищення зарплат медикам з липня додатково знадобиться 11 млрд грн.

Натомість Супрун зазначила, що навіть без цієї додаткової виплати бюджет на медичні послуги у 2021 році необхідно буде збільшити щонайменше на 24 млр грн.

«Цього року програма медичних гарантій працює з 1 квітня, а отже розрахована на три квартали. Її бюджет складає 72 млрд грн. Отже, щоб забезпечувати фінансування лікарень хоча б на рівні цього року, бюджет потрібно буде збільшити до 96 млрд. І це без індексації на інфляції», – написала Супрун.

Екс-очільниця МОЗу заявила, що також МОЗ може знадобитися збільшити фінансування на закупівлі ліків, медичну освіту, лікування орфанних хворих або інші напрямки. Відтак, влітку, за словами Супрун, МОЗ доведеться подати до Міністерства фінансів України запит на додаткові 30-40 млрд грн.

«І це без вашої ініціативи виплатити додаткові гроші на зарплати. На жаль, у міністра фінансів не буде таких грошей для вас … Ваша боротьба за бюджет 2021 року буде дуже непростою. Будь-які щедрі обіцянки для медиків можуть закінчитися розчаруванням і для них, і для вас. Про це міністр фінансів повідомить вас уже скоро, якщо ще цього не зробив», – написала екс-міністерка.

Водночас вона представила свій план дій. Зокрема, Супрун наполягає, що Степанов має зупинити виправляння реформи та її аудити, і «зосередитися на виправленні невдалої підготовки до її початку».

За її словами, помилка Степанова в тому, що міністр не проводив підготовку до впровадження важливого етапу медреформи.

Супрун пропонує створити цільову субсидію для місцевої влади на реорганізацію медичних закладів, які не були підготовлені до реформи.

«Ці кошти потрібно використати лише для тих 300+ закладів, які зазнали фінансових втрат, бо не були готові до оплати реально наданих ними послуг», – написала вона і додала, що при об’єднанні медзакладів доведеться піти на звільнення десятків головних лікарів.

Ця субсидія має бути короткостроковою (3-6 місяців) і виключно цільовою – тільки на реорганізацію.

«У більшості випадків закривати лікарні не доведеться. Незважаючи на поширені «страшилки», більшість закладів будуть об’єднані з потужнішими багатопрофільними лікарнями. Більшість персоналу не буде скорочено, а переведено на роботу в ці установи. Іноді цей перехід буде навіть не фізичним, а в документах лікар залишиться працювати на своєму робочому місці», – вважає Супрун.

Вона передбачає, що частина медиків не захоче переходити в іншу лікарню, а частина піде на пенсію. Їм можна буде виділити разову компенсацію за рахунок цієї субсидії.

Основний спротив Супрун очікує від «десятків головних лікарів».

«В основному це будуть люди, винуваті в занедбаному стані цих 300+ лікарень. Вони організують проти вас серйозну боротьбу, оголошуватимуть голодування, писатимуть листи президенту, лякатимуть медиків масовими звільненнями, а пацієнтів тим, що залишаться без допомоги. Адже вони вважають свої лікарні своєї «вотчиною», з якої мають право збирати данину», – написала Супрун.

Вона впевнена, що до кінця року більшість цих «проблемних» лікарень можна буде об’єднати з більш потужними медичними і вони зможуть отримувати більше грошей від Національної служби здоров’я і поступово стануть фінансово успішними.

«Це буде непростий шлях. Вас очікує серйозна боротьба за бюджет. Ви відчуєте опір частини так званої «медичної еліти», як місцевої, так і національної. Але сподіваюся, що коли ви погоджувалися очолити таку непросту галузь, як медицина, у вас не було ілюзій з цього приводу. Ви знали, що галузь потребує не разових, а системних змін, які будуть важкими, але обов’язково дадуть результат з часом. І ви, безумовно, були готові до непопулярних рішень заради якісних послуг для пацієнтів і цивілізованих умов роботи для медиків», – написала Супрун.

Вона впевнена, що з медичною реформою все гаразд, а всі проблеми пов’язані з неправильною підготовкою до неї.

При виконанні цих умов, на думку Супрун, вже до кінця року більшість із 300 «проблемних» закладів будуть об’єднані з більш потужними лікарнями під керівництвом більш вправних та добросовісних головних лікарів, а більшість робочих місць буде збережено.

Нагадаємо, що 9 травня міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що його відомство ініціюватиме зміни до бюджету для того, щоб на 50% підвищити зарплату медпрацівникам із 1 липня. Він зазначав, що протягом років незалежності над українськими медиками «проводять експерименти і думають, чи виживуть вони на цю заробітну плату»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here