Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», свідчать дані зі сторінки закону на сайті Верховної Ради.

«Повернуто з підписом від президента», – зазначається у графі «проходження».

Верховна Рада ухвалила цей закон 28 лютого. Очікується, що він дозволить розблокувати можливість застосування в Україні трансплантації.

Як пише «Укрінформ», законом визначається, що до початку роботи Єдиної державної інформаційної системи (ЄДІС) трансплантації, але не пізніше 1 січня 2020 року, положення цього закону щодо використання вказаної системи для організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації не застосовуються. Натомість організація трансплантації здійснюється на основі інформації, що міститься на паперових носіях.

Також до початку роботи ЄДІСТ та протягом наступних трьох місяців з дня початку її роботи рішення про можливість або неможливість застосування трансплантації анатомічного матеріалу від донора-трупа приймає консиліум лікарів закладу охорони здоров’я, до листа (списку) очікування якого включено реципієнта, в порядку черговості згідно з таким листом очікування.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виконуватиме функцію замовника медичних послуг з трансплантації, як високоспеціалізованої медичної послуги, з 1 січня 2020 року згідно з законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Також розширено перелік осіб, які є близькими родичами, – до нього включили двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток, племінників, що дозволить розширити коло осіб для родинного донорства.

Законом передбачено, що сімейний лікар може отримувати згоди на посмертне донорство та матиме право вносити таку інформацію до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, а також визначено можливість донорства кісткового мозку від повнорідних братів або сестер віком до 18 років.

Окрім того, документом конкретизується, що дозволяється лише міжнародний обмін анатомічними матеріалами, а щодо гемопоетичних стовбурових клітин – дозволяється їх купівля-продаж.

Водночас внесено зміни до статті 290 Цивільного кодексу України, завдяки чому надається право на донорство гемопоетичних стовбурових клітин у випадках, передбачених законом, особам віком до 18 років.

Цей закон набуває чинності на наступний день після його опублікування в офіційному виданні Верховної Ради «Голос України».

Нагадаємо, В Україні з 1 січня були заблоковані всі операції з трансплантації органів – і від родинних, і неродинних донорів. Із січня в Україні почав діяти новий закон про трансплантацію, але система охорони здоров’я виявилась до нього не готовою – немає реєстру донорів і реципієнтів, були не готові лікарі трансплант-координатори – зв’язкові між донором та реципієнтом.
Медики боялись, що за відсутності такого реєстру після проведення операцій їм можуть загрожувати карні справи. Адже старий закон про трансплантацію діяти вже перестав.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here