Облисіння або випадіння волосся – проблема, з якою стикається значна частка українців. Причин цієї хвороби існує безліч. Облисіння може бути спадковим, а може бути симптомом серйозної хвороби. Щоб розібратися в тому, що таке облисіння, як його лікувати і як знайти хорошого лікаря, Zaxid.net поговорили з провідним спеціалістом з питань волосся, кандидатом медичних наук, трихологом та трансплантологом волосся Мирославою Новосільською.

– Що таке облисіння і хто його лікує?

– Більшість людей вважають, що облисіння – це вже коли на голові немає волосся. А насправді у цієї хвороби є аж шість стадій, а це означає, що цей термін включає і посилене випадіння волосся, і недостатній ріст нового. Існує три основні види облисіння: андрогенне, що виникає через генетику, яка зумовлена негативною дією тестостерону на волосся; дифузійне є наслідком загальних негараздів з організмом людини; гніздове облисіння – це поява плям на шкірі, на ділянках яких випадає волосся. Це лише основні типи, загалом видів облисіння є дуже багато. Ще 200 років тому дерматологія поділилася на три відділи: подологію (це нігті), дерматологію (шкіра) і трихологію (волосся). Саме наука трихологія вивчає волосся і, відповідно, лікар, який займається лікуванням волосяних покровів людини, називається трихологом.

– Чи добре в Україні розвинутий напрям трихології і як взагалі обрати лікаря?

– Наразі в Україні ми маємо велику проблему з цим напрямом лікування. Адже, незважаючи на те, що трихологія існує 200 років, для більшості українців цей термін не означає нічого. Зокрема це пов’язано з тим, що у Радянському Союзі дерматологи вважалися дерматовенерологами, тобто їх основною функцією було лікувати шкіру та венерологічні захворювання, а на нігті та волосся ніхто і не звертав увагу. Відповідно напрям трихології в Україні почав розвиватися буквально 7 років тому. А через непоінформованість українці продовжують лікувати волосся сумнівними народними методами і навіть не знають, що з цією проблемою потрібно звертатися до лікаря.

До мене дуже часто приходять пацієнти після домашніх масок з коньяком, яйцями, перцем, медом. Вони приходять з жахливими алергічними реакціями, які проявляються не лише на шкірі голови, а й у алергічних набряках навколо очей. А ті люди, які все-таки вивчають цю тему і шукають лікаря, часто натрапляють на недофахівців. Наприклад, більшість лікарів, що називають себе трихологами, просто виписують своїм пацієнтам гормональні препарати, які стимулюють ріст волосся на певний період. Пацієнт отримує «вау-ефект», а щойно він припиняє приймати гормони – все волосся випадає.

Через відсутність державного регулювання трихологією зараз займаються всі – від дерматолога до косметолога і перукаря. Зараз дуже модно колоти різними препаратами обличчя і також є такі процедури й для волосся. І для того самого косметолога набагато простіше колоти голову, адже негативний результат цих уколів приховує волосся. В мене були випадки, коли дівчата ходили до таких «спеціалістів», ті, не розбираючись у ситуації, не помічали запальних процесів на шкірі голови і кололи різні вітаміни, розносячи по усій голові інфекцію і вдвічі збільшуючи запальний процес. Обираючи трихолога, перш за все потрібно обирати спеціаліста з вищою медичною освітою. Вже потім детально вивчати біографію цього лікаря. Подивитися, де він навчався, яку спеціальність отримав тощо. Також варто сходити на консультацію, якщо лікар спочатку пропонує перевірити всі варіанти, здати аналізи і обстежити організм – це добре, а якщо він одразу пропонує вам гормональні препарати, або ж якісь чудові укольчики – варто замислитися над його професійністю.

– Як лікують облисіння?

– Як я казала раніше – видів облисіння є 350. Відповідно, і способів лікування є дуже багато, і всі вони дуже індивідуальні. Адже вибір того чи іншого курсу лікування волосся залежить навіть від того, з якої частини голови почалося облисіння. Одного універсального способу не існує. Це і зміна способу життя, і медикаменти, і косметичні засоби і навіть серйозні ін’єкційні процедури. Найголовніше, що лікування повинен назначати лікар-трихолог.

– Що робити, якщо лікування не допомагає?

– Звісно, бувають випадки, коли лікування не допомагає, або має короткотривалий ефект, або людина просто не хоче витрачати свій час та сили на довготривале лікування, а хоче мати густе волосся вже зараз. Тоді можна звернутися до процедур, таких, як трансплантація волосся. Це хірургічна процедура, під час якої лікар-трансплантолог пересаджує волосяні цибулини з інших частин тіла (наприклад, з грудей у чоловіків) на місце облисіння. Пересаджене волосся продовжує рости протягом усього життя. І навіть при природному випадінні із цибулини волосина заміняється новою. Для багатьох наших пацієнтів трансплантація волосся – це не лише вирішення косметичної проблеми, а й психологічної. Адже цю процедуру проводять і при облисінні, і після опіків та травм. Також цю операцію можна зробити, якщо хочеться мати більш густе волосся.

– На якому етапі розвитку трансплантація волосся в Україні?

– Кількість фахівців в Україні, які здатні робити пересадку волосся правильно та професійно, невелика. Саме тому цього року наша клініка вирішила організувати Міжнародний конгрес з хірургічного відновлення волосся. Ми запросили туди кращих світових професіоналів у цій сфері, які ділилися своїм досвідом, та лікарів з усієї України, щоб вони подивилися і повчилися. Ми хотіли, щоб наші лікарі-трихологи послухали світових лідерів індустрії та зрозуміли, що є різниця між процедурами в підвальних приміщеннях та операціях, які проводять справжні фахівці. Я вирішила організувати цю подію, тому що зрозуміла, що напрям трансплантології волосся в Україні лише набирає обертів, а це означає, що досі є можливість позитивно вплинути на цю сферу та покращити фаховість лікарів. Цьогорічний конгрес пройшов на ура, я досі отримую позитивні відгуки від гостей і починаю помічати зміни у мисленні наших лікарів. Саме тому наступного року ми плануємо провести ще один такий конгрес, але запросити вже не лише українських слухачів, а й охочих з усього світу.

– Як відбувається процедура і скільки це коштує?

– Перед операцією пацієнт здає біохімічний аналіз, аналіз на цукор та на гепатит. І тоді ми визначаємо день для процедури. Операція триває від 3 до 7 годин, для її проведення застосовується місцева анестезія, а не повний наркоз. За потреби, особливо у випадку великих ділянок облисіння, процедура повторюється кілька разів. Впродовж операції пацієнт говорить з нами, п’є каву, говорить по телефону, спить – загалом вільно себе почуває. Операцію виконують одразу декілька спеціалістів. В результаті, без болю, без тривалих реабілітаційних періодів, без рубців та шрамів пацієнт отримує нове, здорове волосся на всій поверхні голови. Оскільки в Україні майже немає хороших спеціалістів з пересадки волосся, коли ми робимо таку операцію, ми ще й надаємо пацієнту безкоштовний трансфер та проживання в готелі. Вартість такої операції розраховується за кількістю графтів. Графт – це елемент волосяної тканини людини з фолікулами волосся. В одному графті може бути від 1 до 4 фолікул. В Ізраїлі пересадка одного графта коштує 10 доларів, в Європі – 6 доларів, в Америці – 20 доларів, а в нас – 1 долар. Загалом операція коштує близько 2,5-3 тисяч доларів.

– Коли трансплантація волосся неможлива?

– Загалом, ми скасовуємо пересадку у випадках, якщо людина приймає гормональні препарати для росту волосся. Тому що, якщо трансплантувати волосся такому пацієнту – в момент припинення прийому гормональних препаратів воно все повипадає. В таких випадках ми відкладаємо операцію на рік-півроку, щоб пацієнт припинив прийом гормонів. Також для нас важливо перед операцією подивитися загалом на стан шкіри голови пацієнта. Бо дуже часто до нас приходять хлопці, які хочуть трансплантацію волосся, а в них є проблеми, які потребують лікування шкіри голови. І я не можу робити операцію, поки вони не пройдуть курс лікування. Наша клініка дає 95% пожиттєвої гарантії на волосся, тому нам важливо, щоб операція була зроблена правильно і щоб росту волосся нічого не завадило.

– Чи існують менш вартісні косметичні способи приховати облисіння?

– Існують, якщо людина не готова витратити стільки грошей на трансплантацію, або страждає від облисіння невеличка частинка, або наприклад, потрібно приховати шрам – ми робимо мікропегментацію. Це процедура, коли ми малюємо спеціальними фарбами за спеціальною методикою волоски. Це варто не плутати з мікроблейдінгом або ж перманентним макіяжем. Адже процедура мікропегмінтації робиться так, щоб намальовані волоски виглядали природно і не розтеклися, як це буває з тими самими татуюваннями. Мікропігментацію можна застосувати, якщо у вас рідке волосся і ви хочете візуально зменшити проділи, або якщо у вас борода, а на підборідді невеличка залисина – все це замальовується і виглядає дуже природно.

Тож облисіння – це не просто косметична проблема, це хвороба, яка лікується трихологами. Тому не варто миритися з цією проблемою, а потрібно звернутися до спеціалістів.

Автор Ярина Савицька

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here