Львівський перинатальний центр, який урочисто відкрили більше місяця тому, досі не працює. Серед основних причин цього – огріхи будівельників і проектантів.

Після того, як про це стало відомо, з перинатального звільнили чотирьох лікарів, які займали керівні посади. Навіщо були потрібні ці звільнення і коли перинатальний центр нарешті почне приймати породіль – поговоримо у прямому ефірі з виконувачем обов’язків директора ЛОКПЦ Ігорем Потаповим.

Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет, який підготувала наша журналістка Вікторія Іваськевич.

***

Перинатальний центр на Вашингтона закрили на ремонт п’ять років тому. За цей час пологовий перетворився на довгобуд – то революція, то грошей бракувало. І от нарешті наприкінці квітня із величезним запізненням перинатальний урочисто відкрили. Навіть президента запросили.

Петро Порошенко, президент України: «І сьогодні це наше спільне свято. Свято абсолютно нових підходів до побудови, реформування всієї медичної галузі».

Однак це – лише початок історії. Із часу відкриття минуло більше місяця, а породіль там і досі не приймають. Не можуть обрати і головного лікаря – втім, вже встигли звільнити чотирьох медиків. Кажуть, ті самоусунулися від спостереження за ремонтом, а комісія під час перевірки виявила, що у приймальному покої надто вузькі двері, а приміщення, де мають зберігати наркотичні препарати, облаштоване неправильно.

Ігор Ковальчук, звільнений завідувач акушерсько-пологового відділення: «У своїй роботі я керуюся лише посадовими інструкціями, положеннями про відділення, в яких про ремонтні роботи, реконструкції ні одного слова немає. А навіть, скажімо, давати їм такі якісь настанови я не маю права. Тому що, скажімо, об’єм, послідовність, вартість робіт – це проектно-кошторисний документ, який затверджений на найвищих рівнях».

В адміністрації ж вважають, що провини будівельників немає – винні лікарі. Відтак звільнили колишню головну лікарку, її заступника та двох завідувачів відділень.

***

Отже, пане Ігоре, власне ви як новий виконувач обов’язків директора центру і підписали наказ про звільнення цих чотирьох лікарів. Можете поширеніше відповісти? Бо «самоусунулися» як це вони самоусунулися?

Розумієте, я спробую навести таку аналогію. Скажімо, хтось проводить ремонт своєї квартири чи будинку. То я не уявляю собі такої ситуації, щоби він прийшов, сказав: «От, ви майстри, ви робіть – закінчите, подзвоните мені, я прийду, ви підете, я розрахуюся і буду там жити».

Але ж рахуйте, половину свого часу людина проводить на роботі. Це більше як дім, та робота. І завдяки роботі можна якось так і собі достойно жити, і дітям своїм достойне життя забезпечити. Відповідно, як робоче місце не облаштоване належним чином, якщо там немає одного-другого-третього для того, щоби надавати, виконувати адекватно ті обов’язки, які покладені на будь-яку людину – то не має значення, на її погляд, чи то буде лікар в медичному закладі, чи то буде інженер десь там на будівництві, чи то архітектор на своїй роботі – він повинен тримати своє робоче місце в такому стані, щоби він міг адекватно виконувати свою роботу.

Так, але тут йдеться про масштабну реконструкцію. Тобто я правильно розумію, що ці звільнені лікарі мали наглядати за тим, чи правильно будівельники кладуть плитку, чи достатній шар штукатурки, чи відповідної ширини двері?

Ні в якому разі. Саме за технологією виконання ремонтно-будівельних робіт вони не повинні дивитися. Має бути… ну як – подивитися, як технологічно то чи інше приміщення є пристосоване належним чином до надання допомоги чи не пристосоване. Як приклад – славнозвісні двері приймального покою.

Які виявилися завузькі.

Ну, вони як? Каталка сама по собі проїде, а от… Ну, ви бачили у фільмах не один раз, як везуть пацієнта чи пацієнтку – не має значення, які проводяться реанімаційні заходи: кров капається, розчини, проводиться штучна вентиляція легень, масаж і т.д. І має бути такий прохід, проїзд забезпечений для того, щоби бригада могла того пацієнта доставити чи то в операційну, чи в реанімаційне відділення…

Я до того хочу сказати, що персонал, колектив перинатального центру отримував дві третини заробітного окладу за вимушений простій. Але ж це не означає, що люди сидять собі і уваги не звертають на то, що відбувається в тому закладі.

Ну, одне – це звертати увагу: вони принаймні стверджують, що неодноразово сигналізували і будівельникам, і у ЛОДА, що є такі проблеми. Але мене більше цікавить, що пані Микичак (керівниця департаменту охорони здоровя ЛОДА) сказала, якщо мова конкретно про ширину дверей, що це відповідає проекту. Хто складав цей проект і затверджував? Лікар же не може втручатися вже в затверджений проект.

Безперечно, лікар в це втручатися не може. Хто складав цей проект, хто здійснював технічний нагляд за виконанням робіт по тому проекту, я не можу сказати. Ну, скажем так, це купа документів, яких я до кінця ще не отримав, і самий той проект теж не отримав.

Але ж, скажімо, от ви кажете – лікарі зверталися, лікарі казали будівельникам і всяке таке. Ну всім відомий факт, що слова до справи не пришиєш. Ті сказали, ті відмахнулися – і йди знай, хто правий, а хто неправий. А якби хтось офіційно десь пішов і щось сказав, написав – подивіться, тут не так, тут централізоване стерилізаційне відділення не відповідає вимогам, що мають бути до підрозділу, який забезпечує стерилізацію інструментарю, обладнання, інвентарю і т.д. Та сама кімната по збереженню наркотиків. Скажімо, заступник головного лікаря з лікувальної роботи не має…

Тобто центр наразі не має цієї кімнати [для зберігання наркотиків]?

Фактично є, а юридично нема. Вона має до себе певні вимоги – щоби не проникли злодії туди, в ту кімнату, вона має бути обшита армовочним поясом.

Чи при підготовці проекту не передбачаються такі речі?

Ну, це мали ввести в проект, а чомусь не ввели.

Я сподіваюся, що ви скажете хто – пізніше, коли розберетеся, хто проектував.

Ну, сьогодні вам не скажу, пізніше я розберусь.

Скажіть, будь ласка, до цього призначення виконувачем обов’язків директора ви ж працювали заступником головного лікаря в цьому ж перинатальному.

Заступником головного лікаря з організації медичної допомоги жіночому населенню області.

Тобто ви були одним із двох заступників.

Так, і в мої функції входила як заступника з організації медичної допомоги жіночому населенню області – область в цілому. А там був заступник головного лікаря з медичної частини.

І його звільнили за будівельні промахи, а вас підвищили.

За відсутність контролю.

Ну так, контроль. Але ви такий самий заступник лікаря, ви теж могли це бачити і сигналізувати.

Ще раз повторю: заступник головного лікаря з організації медичної допомоги жіночому населенню області в цілому.

Тобто ви не проводили половину свого робочого часу там, в перинатальному центрі?

Не проводив – я був відряджений в департамент для того, щоби службою керувати, скажемо так.

Тобто ви там тільки числилися, я правильно розумію?

Чому числився – я там був. Але, скажімо так, я приходив. І ніхто мені офіційно жодного разу не сказав, що ті чи інші приміщення, ті конструктивні особливості будівлі не відповідають тому, що в них має бути.

Але чи ви бачили ці конструктивні [огріхи]? Чи вам як лікареві важко на перший погляд виявити, що це все-таки порушення чи неправильно збудовано?

Розумієте, тим ремонтом будівлі займалося управління капітального будівництва [Львівської ОДА]. Ну, я зайшов в одне приміщення подивився, в друге. І що я? Роботи йдуть. Але ж є керівник, завідуючий тими підрозділами, яких безпосередньо торкається саме той підрозділ – той самий приймальний покій, та сама стерилізаційна, та сама кімната по зберіганню наркотиків і т.д. Отака історія.

Скажіть, будь ласка, оце звільнення – як відреагував трудовий колектив? Бо я знаю, було пікетування департаменту здоров’я ЛОДА, там перекривали вулиці, головний лікар міста взагалі назвав це неповагою.

Перекриття вулиць – це неправильно, мені здається.

Ну, це завжди неправильно. Але я думаю, колектив невдоволений звільненням. Причім, зауважу, тільки цих трьох лікарів – а головну лікарку вони вважають, що ніби правильно звільнили, бо це все-таки була її відповідальність.

По суті, головний лікар і той самий заступник головного лікаря з лікувальної роботи, і завідувачі, яких торкнулося то звільнення, – вони в рівній мірі мали би, на мій погляд, ходити і дивитися туди, як відбувається і що там відбувається. На жаль, того не було.

Пане Ігоре, я просто хочу ще раз підкреслити, що ви такий самий заступник головного лікаря – але ви вважаєте, що вам не треба було ходити і дивитися, а іншим треба було ходити і дивитися. Я правильно вас розумію?

Ну, я заступник головного лікаря по організації служби в цілому в області, розумієте?

Ну, а там серед звільнених – завідувач акушерсько-пологового відділення…

Ну, його функцією є контролювати роботу приймального відділення.

Ще одне питання. Чи висувалися підрядникам якісь претензії? І друге. Все-таки оце рішення про звільнення лікарів – ви ще не з’ясували, хто робив проект цей, але лікарів вже звільнили. Можливо, все-таки проблема у проекті?

Ну, я думаю, що проблема в проекті. Подивіться: фактично роботи по запуску перинатального центру до роботи активно ведуться вже три місяці – чотири навіть, я би сказав. Ніхто на ці недоліки і недоробки за тих от чотири місяці уваги не звертав. Тепер я з 28 квітня призначений виконуючим обов’язків – то якийсь почався рух, і за той місяць практично ті всі недоліки поусували. А якби вони взялися ще тоді, в лютому місяці – то б на сьогодні там проблема не стояла.

Скажіть, будь ласка, ви були на цьому урочистому відкритті 21 квітня за участі президента?

Був.

От хто приймає рішення про те, що це вже готове і ми можемо запросити президента урочисто перерізати стрічку? До того хтось дивився за цим?

Повірте, я такого рішення не приймав. Я його ніяк не міг прийняти, це не мій рівень.

Я розумію, але з огляду на теперішню ситуацію, коли зрозуміло, що центр ніби відкрили, а там, виявляється, купа недоробок. Наскільки доречне, на вашу думку, було от таке відкриття?

Я про це не беруся судити, чому воно відбувалося. Розумієте, маса листів розбиралася: і анонімних листів, і офіційних листів про бездіяльність, корупційну діяльність керівництва перинатального центру. Я на ці листи відповіді давав, незчисленну кількість. Але не було жодного листа, де було написано, що мають місце такі й такі недоліки, які унеможливлюють надання допомоги вагітним, роділлям, породіллям.

З того, що я розумію – очевидно, що немає стерилізаційного відділення, немає де стерилізувати інструменти. Їх будуть возити в іншу лікарню – чому?

Це відділення є, але воно зроблене не за технічними вимогами. І буде тепер воно робитися в іншому місці. На території корпусу перинатального центру, тільки не в тій території, де воно зараз зроблене під виглядом стерилізаційного відділення.

Тобто раніше це не було очевидно, що…

«Получається», що ні, що нікому те у вічі не кинулося і ніхто про це нікому не сказав. А я думаю, що якби за той період активно взялися до запуску перинатального центру в роботу – усунули б оці недоробки, недоліки, прорахунки, огріхи проекту. Однозначно я так думаю.

Я так розумію, там серйозні огріхи. Ви говорили і про каналізацію…

За каналізацію я нічого не казав.

В інтерв’ю ZIK-у ви ніби згадували…

Ні, про каналізацію не казав.

Можливо. Інспектор з технагляду УКБ Петро Цимбалюк, який власне мав підписати цей акт прийому в експлуатацію перинатального центру – він відмовився це робити. Заявив, що на нього тиснуть з ЛОДА, але він відмовляється це робити, тому що ці будівлі не можна приймати. Це він заявив 25 травня. Зараз ці будівлі офіційно введені в експлуатацію?

Будівлі не введені, вони ще не передані управлінням капітального керівництва [ЛОДА] як власність перинатальному центру, який є власністю Львівської обласної ради. Ну, а Петро Цимбалюк – він, напевно, мав би здійснювати технічний нагляд та й бачити, що не так воно робиться, як має бути. От скажіть, будь ласка, як ви десь ідете по вулиці й бачите, що стовп нахилений, може завернутися, впасти і когось придавити. Ви про це комусь скажете?

Думаю, що так, є гаряча лінія міста.

Ну то чого б не навести аналогію з тим, що не дороблено по перинатальному центру?

Я розумію, кожен має робити свою роботу. Якщо станеться так, що я пройду і не побачу, що там похилений стовп, – відповідальності жодної, це тільки моя громадянська позиція.

Правильно. Ну якась має громадська позиція бути.

Я згоден. Але я можу і не побачити, бо я не знаю, як мають виглядати рівні стовпи. А працівники «Львівелектротрансу» знають, що вони мають стояти 90 градусів і такої-то висоти. Правда ж?

Правда.

Так само і будівельники, напевно, мають знати, як воно має бути.

Будівельники будували так, як їм заклали в проекті.

Знову повертаємося до проекту… Добре.

Якого я ще не бачив.

Так. Той же Петро Цимбалюк говорив, що ніби відбувається спроба заміна цього інспектора з технагляду для того, щоб підписати оцей акт прийомки…

Ну, в мене, по-перше, такого враження не склалося. А по-друге, я того навіть не можу знати.

Я так розумію, що там ще є проблема з якимось кисневим генератором, плюс запасний дизельний генератор. Це вже вирішено?

Це питання вирішено. З кисневою системою питання вирішено. Ще додаткова рампа киснева замовлена тої фірми, яка нам робить всю кисневу систему. І наступного тижня вже та рампа на 10 запасних аварійних балонів кисневих буде вмонтована.

Чи вже проведені випробування цього обладнання, яке от зразу заявляли, що з 21 квітня…

Ні, випробування ще не проводили, а проводили його монтаж і навчання персоналу. І то частково – не все обладнання. Ще наступного тижня буде ще теж обладнання довозитися.

Тобто воно ще навіть все не встановлене?

Все не встановлене обладнання.

То, враховуючи ще процес його випробування і навчання персоналу на новому обладнанні – коли реально цей центр може почати працювати?

Ну, то треба часу… Дивіться, зараз в нас почав працювати Львівський лабораторний центр, який теж здійснює нагляд і контроль за дотриманням технічних вимог до функціональних приміщень, ступенів освітлення того приміщення, ступенів зарисованості вентиляції в тих чи інших приміщеннях. Чи добре працює та вентиляція, чи вода холодна/гаряча відповідає санітарним нормам і т. д. То теж такий довготривалий процес. Скажемо, повірте, всі служби… Якби департамент охорони здоров’я і облдержадміністрація так активно не включилися в той процес, то я ще не знаю, коли б він завершився.

А по ваших відчуттях облдержадміністрація і департамент коли включилися? В мене таке відчуття, що вже після відкриття отак активно щось почали.

Ні-ні-ні, то було на контролі однозначно, бо вже скоро буде п’ять років, як установа стоїть. Незчисленна кількість листів від департаменту писалася в різні інстанції.

Власне, там була купа делегацій і чиновників, які інспектували це будівництво.

І делегації були, і чиновники були.

Навіть прем’єр-міністр, пам’ятаю, був – і ніхто не побачив, що вузькі двері.

Ну бачите, так в нас… так получилось. Знаєте, на превеликий жаль, є така величезна проблема, як людський фактор.

Зрозуміло. Пане Ігоре, мені шкода, що ви сьогодні опинилися в цій ролі, коли мусите відповідати на такі неприємні питання.

Що зробиш – кожному своє.

Сподіваюся, що ви проявите себе гарно як адміністратор на цій роботі. Я лише хотів би подякувати вам як лікарю. Бо я знаю, що ви добрий лікар – вісім років тому ви прийняли досить непрості пологи моєї молодшої доньки. Дякую вам.

Дякую.

Ну, і на цьому будемо завершувати, бо наш час добіг кінця. Нагадаю, що сьогодні в прямому ефірі програми ZAXID.NET LIVE був Ігор Потапов, виконувач обов’язків директора Львівського перинатального центру. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here