Пацієнт ще у реанімації, але вже намагається жартувати

Бригада судинних хірургів Львівської обласної клінічної лікарні 11 годин поспіль рятувала життя 65-річного мешканця Стрийського району Василя В. 20 серпня йому зробили п’ять складних, ризикованих і доволі травматичних операцій, під час яких суттєво змінили кровотік в його організмі. Пацієнт ще в реанімації, але вже наступного тижня його переведуть у відділення судинної хірургії.

65-річний Василь В. не може похвалитися міцним здоров’ям, особливо його підводили судини. Утім, проблем зі шлунком, кишківником ніколи особливих не мав. І раптом у нього виникла шлунково-кишкова кровотеча. На щастя, син був удома і відразу відвіз батька до Стрийської центральної районної лікарні, де лікарям вдалося зупинили кровотечу. Та причини її виникнення так і не з’ясували.

Шлунково-кишкові кровотечі виникали раптово, причину встановити не вдалося

За якийсь час виникла друга кровотеча, згодом третя, четверта.

«Моє село від лікарні знаходиться за 4,5 км. Якби було на 2 км дальше, то з останньою кровотечею живим до лікарні мене б вже не довезли», – розповів ZAXID.NET чоловік.

Стан пацієнта був важкий. У районній лікарні йому надали відповідну допомогу і скерували у перше хірургічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні. Тут чоловікові ретельно обстежили шлунок, кишківник, але жодних проблем, які б могли спровокувати кровотечу, не виявили. Тож вирішили обстежити пацієнта на комп’ютерному томографі (КТ). Результати обстеження на КТ і виявили причину шлунково-кишкових кровотеч. І вона крилася не у кишківнику.

Майже 10 років тому Василю В. зробили операцію з приводу ішемії ніг (погана циркуляція крові). Прооперували обидві ноги і поставили біфуркаційний судинний протез. Приблизно через рік виникли деякі ускладнення, чоловіка знову прооперували у військовому госпіталі, а далі все було більш-менш нормально.

І раптом почалися одна за одною шлунково-кишкові кровотечі. КТ показало, що відбулося інфікування протезу. У місці, де протез вшили в аорту, утворилася велика аневризма (вип’ячування), яка і прорвалася у кишківник.

Кровотечі при нагноєному протезі, як пояснив ZAXID.NET cудинний хірург, професор Ігор Кобза, доволі часто є смертельними. Пацієнт дивом вижив після чотирьох кровотеч, але життя його висіло на волосині.

Чоловіка однозначно слід було якомога швидше оперувати, але операцію слід було до дрібниць продумати, ретельно до неї підготуватися. За попередніми прогнозами судинних хірургів вона мала тривати 14 годин. І оперувати чоловіка мала лише одна бригада судинних хірургів.

До операційної бригади, окрім професора Ігоря Кобзи, увійшли судинні хірурги Богдан Гаврилів і Дмитро Ройко, анестезіолог Роман Михайльчук, операційна сестра Людмила Пилипович і анестезистка Ольга Саврук.


Бригада судинних хірургів, яка рятувала 65-річного чоловіка:(зліва направо) Богдан Гаврилів, Ігор Кобза, Олена Саврук, Роман Михальчук і Дмитро Ройко

Як пояснив професор Ігор Кобза, було два способи проведення операції. Перший. Старий інфікований протез викинути, зі стегнових підколінних вен сформувати нові і у такий спосіб відновити постачання крові до ніг. Така операція складна, для пацієнта більш травматична, але у майбутньому дає добрий результат.

Другий спосіб. За допомогою спеціального протеза запустити кров від руки, від підключичної артерії через спеціально створений тунель аж до стегна. За допомогою такого протеза можна було пустити кров відразу до двох ніг.

Але при підготовці до операції другий спосіб відразу відпав. Київська фірма, яка торгує протезами, відповідного судинного протеза не мала. Могла замовити його у Німеччині, але чекати треба було щонайменше два тижні.

«У пацієнта стільки часу не було. Він поступив до нас наприкінці тижня, тож ми молили Бога дозволити пережити йому вихідні і дати нам можливість підготуватися до операції», – каже Ігор Кобза.

Тому вихід залишався один – формувати нові протези зі стегнових підколінних вен.

Операція тривала майже 11 годин

Оперували чоловіка 20 серпня. З обог ніг пацієнта судинні хірурги забрали стегнові підколінні вени, довжиною приблизно 50 см, щоб сформувати з них судинні протези. Але при підготовці їх до протезування побачили, що вони не зовсім годяться, бо пошкоджені варикозом – у багатьох місцях були розтягнуті і при більшому тиску крові могли тріснути.

Що робити? Вихід знайшли швидко. З двох вен зробили один протез: одну вену запхали в іншу, на щастя, розтягнення на судинах були у різних місцях,а стінки вен зшили. І цей протез мав відновити кровопостачання до правої ноги.

А як відновити циркуляцію крові до лівої? Кров до другої ноги запустили від руки, від підключичної артерії. Для цього використали штучний протез, для якого під шкірою від руки аж до стегна сформували спеціальний тунель. Кровопостачання пішло і в ліву ногу.

Більша частина операції, найскладніша, була позаду, але до її завершення було ще далеко. Хірургам ще залишалося забрати аневризму аорти, зашити дефект у кишківнику, через який кров з аорти потрапляла в кишківник і викликала кровотечі, видалити старий інфікований протез, зашити дефекти в судинах, до яких він був пришитий, очистити від інфекції місце, де знаходився старий протез і лише після цього відновити кровопостачання до правої ноги.

Довелося їм видалити і ліву нирку, в якій під час КТ виявили велику пухлину.

«Спершу ми планували провести операцію у два етапи: спочатку налагодити нормальне кровопостачання до ніг, а тоді за який час забрати нирку. Та згодом вирішили, що забирати нирку, коли тіло в рубцях, буде проблематично для пацієнта, тож вирішили зробити все відразу, тим паче, що нирка була поруч з місцем, де ми оперували. З усього того, що ми робили під час операції, забрати нирку було найлегше», – каже Ігор Кобза.

Це була надскладна операція і тривала вона майже 11 годин. Оперувала чоловіка лише одна операційна бригада без жодних перерв. За весь час операції судинні хірурги лише один раз по черзі виходили попити води. Операційній сестрі від перевтоми наприкінці операції стало погано.

Нелегко і пацієнту Василю В. Його тіло все порізане, у шрамах, але він тримається бадьоро.

ZAXID.NET провідав його через тиждень після операції, то він навіть намагався жартувати.

Наступного тижня чоловіка з реанімації переведуть у відділення судинної хірургії. Але додому він піде ще не скоро. За словами Ігоря Кобзи, лікарі будуть за ним ще спостерігати.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here