У Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького студентам читають курс лекцій з предмету «Біоетика», на якому, з-поміж іншого, розповідають про шкідливість контрацепції, неприпустимість статевих стосунків до шлюбу та заборону абортів навіть після зґвалтування.

Радикальні християнські погляди студентам-медикам викладає монахиня УГКЦ, уже близько 20 років, але лише зараз дискусія про необхідність такого предмету в медичному університеті перейшла у публічну площину. І студенти, і наукові працівники університету погляди викладачки-монахині не поділяють, але змінювати щось наразі не наважуються.

***

Про незвичний навчальний курс у медуніверситеті Львова публічно розповіла журналістка Анна Чабарай, яка 6 травня оприлюднила на своїй сторінці у Facebook програму курсу «Біоетика» та тести з цього предмету, які проходять студенти Львівського медуніверситету. За її словами, усі ці матеріали їй надали студенти-медики.

«Не зовсім розумію, чому студенти-медики мають вивчати постулати Біблії про трансцендентний шлях, який веде за межі теперішнього земного життя. І чому коренем постабортного синдрому є «порушення Божих заповідей» – жінок інших релігій чи атеїсток постабортний синдром не вражає? Щоб вилікуватися, треба каятись – отакий лайфхак, на безсовісних циніків не діє», – написала журналістка і опублікувала кілька скріншотів з лекцій, які читають студентам.

Приклади тестів, які проходять студенти під час вивчення біоетики (жирним шрифтом виділені правильні відповіді, скріншоти Анни Чабарай)

Курс біоетики студентам справді читають на І або ІІ курсі (залежно від спеціальності) Львівського національного медичного університету. Авторкою цього курсу і його програми, яка затверджена міністерством освіти і науки України, є монахиня УГКЦ Галина Терешкевич (сестра Діогена).

Увесь курс заснований на підручнику Галини Терешкевич «Біоетика в системі охорони здоров’я і медичної освіти», який рекомендований міністерством охорони здоров’я. Підручник поділений на розділи, які торкаються різних тем: алкоголізм, СНІД, одностатеві стосунки, трансплантація органів, аборти та контрацепція. Погляди авторки підручника – доволі радикальні, особливо у питаннях, що стосуються сексуальних стосунків.

На парах студентам розповідають, що аборти «морально неприпустимі», навіть якщо вагітність настала внаслідок зґвалтування чи інцесту. Посткоїтальну контрацепцію (термінова контрацепція, що діє протягом 72 годин після статевого акту) викладачка називає абортом, а секс до шлюбу, на її думку, «принижує значення шлюбу» і «загрожує хворобами, які передаються статевим шляхом». Студентів вчать, що будь-яка контрацепція – неприпустима і це «спосіб зняти з себе відповідальність за свою сексуальну поведінку і долю дітей». Радикальна позиція у підручнику Галини Терешкевич прослідковується і щодо одностатевих стосунків, щоправда чомусь лише стосовно чоловіків: «…чоловік не створений для статевого акту з чоловіком, а пряма кишка не створена для єднання в любові і розмноження. Гомосексуаліст занапащає своє здоров’я і життя».


Галина Терешкевич читає курс лекцій з біоетики для студентів-медиків (фото УГКЦ)

На практичних заняттях студенти-медики слухають про те, що штучне запліднення призводить до «дегуманізації подружнього акту…при зачатті у пробірці немає взаємного самовіддання та продовження роду в любові».

У тестах, які проходять по закінченню курсу студенти, правильні варіанти відповідей базуються на особистих християнських переконаннях сестри Діогени та її підручнику з біоетики. Щоправда, серед тестів час від часу трапляються і такі, що апелюють до науки, наприклад питання про види контрацепції чи абортів. Однак більшість тестів складені на основі особистих релігійних переконань викладачки.

Кілька студентів-медиків розповіли ZAXID.NET, що здебільшого сприймали курс біоетики несерйозно.

«В кінці кожної пари вона давала нам такі тести, потім ще задавала питання. Якщо хтось не погоджувався з нею, то її це дуже злило, нашу думку до уваги не брала. Але ми це все не сприймали серйозно, хіба кілька людей. Проблем з оцінюванням теж не було, головне – написати правильно тести», – розповіла ZAXID.NET випускниця університету Анна Л.

Що думають в університеті?

Галина Терешкевич працює доценткою кафедри філософії та економіки Львівського медуніверситету і є магістром релігійних наук та кандидатом наук з державного управління. Більше 20 років вона викладає біоетику студентам-медикам. Щоправда, останні три роки її предмет з’єднали із загальним курсом філософії, виділивши на її лекції лише кілька пар.

«Цей предмет був колись самостійним, а зараз має кілька годин у складі курсу з філософії. Вона розробляє ті програми разом з науковцями з Києва, священиками, теологами. Звичайно, що в її позиції виражені думки, які відповідають її конфесійній приналежності. Вона є авторкою чотирьох видань підручника «Біоетика», який надрукований зі згоди міністерства охорони здоров’я. Рецензентами підручника були голова комісії з питань етики медичного університету Богомольця, науковці з академії наук. Це не одна вона до цього причетна. Ми зробили мінімум годин цьому предмету, а в інших медичних університетах є окремий предмет біоетика», – розповідає ZAXID.NET завідувач кафедри філософії та економіки ЛНМУ професор Ігор Держко.

Ігор Держко каже, що не погоджується із радикальними поглядами своєї колеги, на основі яких вона читає лекції студентам. Однак, за його словами, вплинути на монахиню університет не може, адже вона має прихильників на рівні церковного керівництва.

«Вона є представником церкви, має підтримку на рівні церковного керівництва. Вона хотіла організовувати свою окрему кафедру колись, але я був проти, тому все лишилося, як є», – каже Держко.

Завкафедри запевняє, що конфліктів зі студентами через розбіжність в поглядах у викладачки-монахині ніколи не було.

«Конфліктів ще не було, і не було, щоб хтось виступав проти, чи щоб комусь не поставили цей залік», – переконує Ігор Держко.

Галина Терешкевич відмовилась спілкуватись із журналісткою ZAXID.NET про предмет, який викладає студентам.

«Спочатку я подивлюся на фейсбуці, а потім вам передзвоню. Я нічого не знаю…Це старий підручник. Там є багато недоробок. У мене є новий підручник, називається «Основи біоетики та біобезпеки», – сказала монахиня і завершила розмову.

На момент виходу цього матеріалу Галина Терешкевич так і не вийшла на зв’язок із редакцією.

ZAXID.NET звернувся до кількох провідних львівських медиків, щоб почути їхню думку про доцільність викладання предмету біоетики в медичному університеті, однак вони відмовились публічно висловлюватись на цю тему.

Що таке біоетика?

Поняття біоетики виникло наприкінці 20-х років XX століття як реакція на досліди, які проводились над тваринами і рослинами. Згодом цей термін набув ширшого значення і біоетика почала давати морально-етичну оцінку таким неоднозначним питанням у медицині, як евтаназія, аборти, генне втручання. Сьогодні біоетика вважається міждисциплінарною науковою дисципліною, хоча не має однозначного визначення, предмету та функцій. Науковці часто прирівнюють біоетику до лікарської етики.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here