Боротьба за пацієнта

Проанонсована медична реформа, яка мала стартувати з «первинки» вже 1 липня, відтермінована мінімум на півроку. Ініціатори медичної реформи запевняють: все що не робиться – то на краще. Адже зараз можна спокійно і лікарів навчити працювати в нових умовах, і пацієнтам пояснити що до чого, і електронну охорону здоров’я запровадити.

Реформа про гроші

Хоч і парадоксально звучить, нинішня медична реформа має більше стосунку до економіки, ніж до медицини. Як тільки в галузі з’являться реальні оплати за медичні послуги, – запевняють реформатори, – з’явиться і стимул для лікарів працювати, і конкуренція за пацієнта.

В умовах складної економічної ситуації, дефіциту бюджету та війни в країні навряд чи можна розраховувати, що на медичну галузь з неба впадуть мільярди. Разом з тим, економічне обґрунтування кожного кроку реформи зробило Мінфін більш поблажливим. Уряд передбачив кошти на медичну реформу, і, у разі ухвалення парламентом законів, регіони вже наступного року зможуть отримати безпрецедентні кошти на первинну допомогу.

За Бюджетною резолюцію на 2018-2020 рр. суттєво збільшені розміри тарифів, які покриватимуться лікарю первинної допомоги (терапевт, педіатр, сімейний лікар) за обслуговування одного пацієнта на рік. Якщо раніше МОЗ казав про 240 грн за обслуговування одного пацієнта протягом року, то зараз обіцяють платити у 2018 р. в середньому до 370 грн, а у 2019 р. – до 450 грн за обслуговування однієї людини. При цьому за дітей та людей похилого віку кошти будуть значно більші.

Шляхом нескладних підрахунків можна побачити, що на 2000 пацієнтів, яких обслуговуватиме лікар, це створить річний дохід в 740 тис грн у 2018 році та 900 тис грн у 2019 р. В цей бюджет входить робота медичної практики (лікар + 1-2 медсестри), оренда, прості витратні матеріали та базове покриття по аналізах. Окремо будуть фінансуватись ліки, перелік яких в програмі “Доступні ліки” планується розширювати.

Таких грошей сімейні лікарі не бачили ніколи. Навіть після сплати всіх видатків, вони матимуть зарплату у 4-5 разів вищу, ніж зараз.

Поліклініка без черг – реальність

Логічно, що привабливість доходів на первинці автоматично означає, що й вимоги до сімейної медицини будуть дещо інші. Адже там, де починають працювати економічні механізми, з’являється конкуренція і необхідність бути більш активним. В минулому залишаться лікарі, які від всіх хвороб призначали «льодяники з шавлією», не витримають конкуренції й ті, хто не вважає за потрібне ввічливо і спокійно пояснити пацієнту все про хворобу і призначення. Пацієнти своїм вибором самі відрегулюють кому бути лікарем, а кому подумати про іншу професію.

Лікарі отримають ще один бонус – справедливість в оплаті праці. Замість зрівнялівки і тарифної ставки з’явиться можливість отримувати дохід. Хороший лікар, до якого йдуть пацієнти, отримуватиме достойні гроші, а поганий – матиме копійки. Все це, як ланцюгова реакція, дасть поштовх до самовдосконалення лікарів. Нарешті первинна ланка вийде з минулого століття та на практиці дізнається що таке електронний реєстр пацієнтів, електронний запис на прийом, а поступово – й що таке електронна картка.

ТОП-7 ПИТАНЬ ПРО РЕФОРМУ «ПЕРВИНКИ»

Де і як знайти свого сімейного лікаря (педіатра, терапевта)?

Допоки в Україні немає електронної бази лікарів з відгуками пацієнтів, пошук доведеться робити старим перевіреним методом – шляхом опитування друзів та знайомих. Особливу увагу потрібно звернути на тих лікарів, які працюють у найближчій поліклініці чи амбулаторії. Варто поспілкуватись з сусідами, які відвідують лікарів на інших дільницях. Адже територіальна доступність до медичної допомоги має велике значення. Ще один шлях – скористатись відгуками про лікарів в інтернеті та соціальних мережах. Згодом цей процес буде спрощений, адже конкуренція та ринок медичних послуг спонукатимуть до появи спеціалізованих сайтів, на яких можна буде отримати більш детальну інформацію про фаховість лікаря, відвідуваність його пацієнтами, підвищення кваліфікації тощо.

У будь якому разі час, витрачений сьогодні на пошук сімейного лікаря, – це інвестиції в своє здоров’я. Сімейний лікар повинен супроводжувати пацієнта протягом життя, знати особливості стану здоров’я і бути головним агентом, який спрямовує до різних фахівців в усій медичній системі.

Чи буде лікар ходити на виклики?

Рішення про доцільність відвідування пацієнта дома ухвалюватиме лікар. Особливо це обумовлюватиметься, якщо пацієнт вирішив обслуговуватись у лікаря, який практикує в іншому районі міста. Тут на перше місце виходить індивідуальне спілкування лікар-пацієнт, коли вони спільно погоджують алгоритм дій. Варто відзначити, що в європейських країнах виклики додому – це виключення з правил і стосуються вони складних станів або ситуацій, коли хворий самостійно не може дістатись до лікаря. Згодом така практика буде і в Україні. Проте не варто боятись, що лікарі взагалі відмовлятимуться від викликів як таких, адже пацієнт, який не отримує допомогу в критичних ситуаціях, завжди зможе обрати собі іншого лікаря.

До кого звертатись, якщо лікар захворів або у відпустці?

Вирішення цього питання – відповідальність лікарської практики, де обслуговується пацієнт. Як правило лікарі домовляються між собою хто кого підміняє під час згаданих випадків. Тому пацієнт завжди буде поінформований до кого йому звернутись на випадок відсутності свого лікаря.

Чи можна буде піти на консультацію до вузького спеціаліста без направлення сімейного лікаря?

Така можливість у пацієнта буде, але в цьому випадку держава не відшкодовуватиме вартість консультації. Після впровадження реформи на всіх рівнях, безкоштовними будуть консультації лише за направленням. До моменту впровадження реформи на всіх рівнях у 2020 р. звернення громадян відбуватимуться так, як є сьогодні.

Що робити, якщо лікар відмовляється підписувати декларацію?

Лікар не має права відмовити пацієнту в підписанні декларації. Винятком може бути ситуація, якщо кількість приписаних пацієнтів, яких обслуговує лікар, перевищує 2000 осіб.

Чи доведеться окремо платити за аналізи?

Базові аналізи, які можуть взяти прямо в амбулаторії чи поліклініці, будуть входити в оплату сімейному лікарю, якого почнуть фінансувати по новій моделі в 2018 році. Відшкодування за більш складні аналізи держава буде перераховувати на лабораторію чи лікарню після переходу вторинного та третинного рівня на нову модель фінансування.

Як держава контролюватиме скільки пацієнтів відвідали лікаря?

Через електронний реєстр, систему E-Health. Звичайно, певні зловживання можливі, але вони за визначенням не можуть бути масовими. Кожен пацієнт матиме власний ID, тобто власний електронний номер, прив’язаний до його електронної картки. І коли пацієнт приходить до лікаря, і на картці, і на сервері системи E-Health будуть відзначені попередній діагноз, скарги пацієнта, а також призначення лікаря. Якщо лікар записуватиме фіктивні прийоми, це буде легко відстежити.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here