Посади трансплант-координаторів з’явились в Україні після ухвалення нового закону про трансплантацію

В Україні з’явиться нова професія – трансплант-координатор. Такі фахівці опікуватимуться повним циклом з організації процесу трансплантації: від отримання інформації про донора і згоди на донорство до організації швидкої передачі органу в трансплантаційні відділення.

Як повідомила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, МОЗ уже звернулось до Мінсоцполітики з проханням про внесення трансплант-координаторів до класифікатора професій.

Нині на базі кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Запорізької медичної академії післядипломної освіти розроблена програма навчання лікарів такої спеціальності.

Супрун також розповіла, що оновлення технічної бази для трансплантації буде відбуватися в чотирьох центрах. Йдеться про Національний інститут раку, Національну дитячу спеціалізовану лікарню «ОХМАТДИТ», Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова та Запорізьку обласну лікарню.

«Для їхнього розвитку ми маємо намір закупити обладнання централізовано і вже визначили потребу. Далі також запрацюють центри в різних містах країни», – додала вона.

Далі також запрацюють центри в інших містах країни. Для цього МОЗ вже проводить необхідну роботу та верифікує заклади, що вже роблять трансплантацію або потенційно можуть її робити.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон про трансплантацію у травні 2018 року. Він, зокрема, передбачає так звану презумпцію незгоди. Це означає, що вилучення органу для трансплантації після смерті можливе тільки в разі письмової прижиттєвої згоди донора.

Закон набув чинності 25 червня.

Відповідно до закону, трансплант-координатор має мати вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня у галузі охорони здоров’я. Він повинен виявляти потенційного донора; встановлювати, чи є в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації відомостей про прижиттєво надану потенційним донором згоду або незгоду на посмертне донорство;отримувати згоду вилучати з тіла потенційного донора анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів; вносити дані до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації; організовувати вилучення, зберігання і перевезення анатомічних матеріалів людини; співпрацювати з медзакладами, які мають стосунок до трансплантації; інформувати у визначених законодавством випадках судово-медичну експертну службу, адміністрацію медзакладу та правоохоронні органи про отриману згоду на вилучення анатомічних матеріалів у донора-трупа.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here