Парламент приступив до нового пленарного тижня, який традиційно розпочався з погоджувальної ради. Я нагадав колегам, що ми увійшли в особливий період – час Великого посту. Тому побажав депутатам і міністрам робити вчинки, достойні моральних скарбів. До таких вчинків я відношу і правильне інформування людей про медичну реформу.

Міністерство відверто недопрацьовує

Але міністерство охорони здоров’я показало, що не вміє вести роз’яснювальну роботу з населенням. Я зараз маю на увазі історію, яку ми всі спостерігали у Нових Санжарах під час евакуації українців з Китаю. Ні місцева влада, ні населення не були належно поінформовані. Я боюся, що схожа ситуація може статися і з медреформою.

Минулого не зміниш, але з нього можна винести важливі уроки. Зараз в деякі регіони України, особливо на Заході, направляють тест-системи для виявлення коронавірусу. Але МОЗ знову стає на старі граблі. Ніхто не інформує, як тест-системи будуть розподілятися і в які медичні заклади надійдуть. Натомість через паніку медичні маски в аптеках уже в дефіциті або продаються втричі дорожче.

Якщо профільне міністерство не змогло проінформувати громадян про плани і заходи під час евакуації в одному містечку, як тоді планують готувати людей до другого етапу медичної реформи, який стартує по всій країні уже в квітні? Питання риторичне.

Другий етап реформи стосується насамперед так званої «вторинки» – медзакладів, які надають спеціалізовану допомогу. Це районні, міські і обласні лікарні. Пацієнти зможуть самі обирати бажаний медзаклад, а прив’язка до міської чи районної лікарні залишиться в минулому.

Ось що варто знати пацієнтам

Тому поки міністерка закрилася на карантин, коротко розповім те, що повинен знати кожен з нас.

1. Немає декларації – не буде консультації. Для прийому у вузького спеціаліста (уролога, невролога, кардіолога) або для планових операцій обов’язково потрібне скерування від сімейного лікаря. Тобто вам необхідно мати підписану декларацію. В іншому випадку за консультацію доведеться офіційно платити, навіть у державних та комунальних закладах.

Важливо! Без скерування лікаря передбачена безоплатна консультація педіатра, гінеколога, стоматолог, психіатра і нарколога. Невідкладна і екстрена допомога також доступна для всіх безкоштовно.

2. Електронна медична карта і скерування. Якщо ваш сімейний лікар скерує вас до вузького спеціаліста, наприклад, уролога – на телефон прийде СМС з кодом. У призначений час ви приходите до уролога і називаєте код. А в системі він побачить, з якими проблемами вас скерував сімейний лікар. Для зручності літніх людей код зможуть роздрукувати і дати у паперовому вигляді.

3. «Дякувати» лікарям уже не потрібно. Складений прейскурант послуг, і за всі маніпуляції та консультації над пацієнтом з декларацією медзаклад отримає кошти від Національної служби здоров’я.

4. Можна обрати будь-яку лікарню. Не важливо, де ви прописані чи живете. Ви зможете отримати медичні послуги там, де ви цього хочете – в Яворові, Жовкві, Львові чи Києві.

Але є одне але

Послуги, які увійшли до програми медичних гарантій (ті, що передбачені безкоштовно пацієнтам з декларацією), буде оплачувати Національна служба здоров’я України. Така модель працює у багатьох країнах світу, наприклад в Канаді та Великій Британії. Але модель – це одне, а сума витрат на медицину – зовсім інше.

У Канаді та Великобританії це 10% ВВП, а в Україні – трошки менше 3%. При цьому ВПП України і Великобританії навіть некоректно порівнювати. Тому 72 млрд гривень, які закладені у бюджеті 2020 на програму медичних гарантій, не відповідають ні реальній потребі, ні вимогам закону.

Ще один нюанс, про який не говорять людям. Фінансуватися будуть не всі послуги, які надавала лікарня до реформи, а лише ті, які затвердить НСЗУ. Якщо служба здоров’я не укладе контракт на певний вид допомоги, то лікарня змушена буде або шукати кошти у місцевому бюджеті, або закривати те чи інше відділення.

Тому я закликав очільницю Міністерства охорони здоров’я публічно розповісти про можливі загрози і нюанси реформи у залі Верховної Ради. А також підготувати додаткове роз’яснення для громадян і максимально поширити його усіма можливими засобами.

І останнє. Якщо ви підписали декларацію з лікарем і після 1 квітня у вас вимагатимуть грошей за обстеження, анестезію, чи інші базові послуги – телефонуйте на гарячу лінію Національної служби здоров’я 16-77. Там фіксуватимуть усі порушення і покарають нечесних лікарів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Лишити відповідь

Please enter your comment!
Please enter your name here